Brak produktów w koszyku.

Szukaj w sklepie

Szukaj w katalogu

Jak ciąć hortensje?

Wybierz wpis

Powstało pewne zamieszanie wśród początkujących ogrodników dotyczące cięcia hortensji. Przede wszystkim trzeba wiedzieć jaki posiadamy gatunek, gdyż praktycznie z każdym postępujemy trochę inaczej, jak również odmiennie wygląda to na młodych krzewach, dopiero co posadzonych, jak i tych starszych rozrośniętych. Pomimo występowania kilkudziesięciu gatunków w polskich ogrodach najczęściej sadzi się co najwyżej kilka:

  • Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)
  • Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)
  • Hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens)
  • Hortensja pnąca (Hydrangea anomala subsp. petiolaris)

Ogólne zasady cięcia dotyczące wszystkich krzewów to cięcie sanitarne. Wycinamy wszystkie pędy i gałęzie chore, suche z pasożytami i szkodnikami. Pędy takie należy usunąć, spalić i izolować od zdrowych części krzewów.

Najlepszym terminem cięcia hortensji jest przedwiośnie, zależnie od przebiegu pogody i temperatur jest to koniec lutego do końca marca. Cięcia nie wykonujemy przy ujemnych temperaturach.

Hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla  jest krzewem, który zawiązuje pąki kwiatowe na zeszłorocznych pędach i dlatego nie wykonujemy cięcia tego gatunku, ponieważ stracilibyśmy pąki kwiatowe. W przypadku starych zbyt gęstych i słabo kwitnących egzemplarzy można raz na 5 – 8 lat wykonać cięcie odmładzające, wycinając stare pędy, skracając pozostałe i przerzedzając krzew.

Hortensja bukietowa (wiechowata) Hydrangea paniculata z licznymi odmianami kwitnie na tegorocznych pędach i wymaga cięcia zależnie od siły wzrostu corocznie lub co 2 -3 lata. Krzewy należy przerzedzać cięciem odmładzającym. Wycinamy stare pędy do nasady, a pozostałe skracamy o połowę lub 1/3 długości. Usuwamy pędy zbyt zagęszczone, krzyżujące się i wątłe. Czasami można kilka mocnych zgrubiałych pędów pozostawić wyżej ścięte dla uzyskania piętrowego kwitnienia. Generalnie doprowadzamy cięciem do prześwietlenia krzewu. Spowoduje to, że kwiatostany będą dorodne i większe, choć mniej liczne.

© by Andrzej Kujawa, 2017.



SZKÓŁKA BĄBLIN

Adres szkółki:

Bąblin 16b
64-607 Kiszewo

Adres korespondencyjny:

ul. Graniczna 6
64-600 Oborniki

61 296-30-28
szkolka@bablin.pl