Brak produktów w koszyku.

Szukaj w sklepie

Szukaj w katalogu

25 lat wśród roślin w szkółce

W tym roku firma nasza obchodzi swoje XXV – lecie istnienia. Szkółka Bąblin została założona 01 VIII 1994 roku. Głównym celem naszej działalności była realizacja swoich pasji, zainteresowań, oraz szeroko rozumianej niezależności. Szkółka nasza jest prawie równolatkiem Polski uwolnionej z poprzedniego systemu. W tamtym okresie wszystko było nowe. Każdy najprostszy krzew posadzony do ogrodu nie jako rezerwuar żywności, a dla upiększenia otoczenia, poprawienia wizerunku domu przestawał być fanaberią; stawał się potrzebą – jak chleb i mleko. Szkółkarstwo polskie w latach 90 – tych XX wieku miało swój złoty okres szybkiego rozwoju. Szkółka Bąblin pomimo, że trochę spóźniona na czas najlepszej koniunktury też dynamicznie się budowała, tworząc wszystko od przysłowiowego zera, gdyż nawet nie posiadaliśmy swojego gruntu. Po zakupie upadłego, małego i całkowicie rozszabrowanego gospodarstwa ogrodniczego zaczęliśmy rozmnażanie krzewów. Dużym atutem było moje doświadczenie z pracy w szkółkarstwie niemieckim, gdzie byłem sezonowym pracownikiem. Miałem szczęście poznać pracę szkółki kontenerowej od symbolicznej kuchni. Bardzo pomogło to doświadczenie w późniejszej budowie własnego gospodarstwa. Początkowo głównym źródłem utrzymania były usługi budowy ogrodów. Jednak celem nadrzędnym było stworzenie niezależnej firmy szkółkarskiej. W tamtych latach klienci poszukiwali głównie roślin iglastych i te dominowały w ofercie. Oczywiście wraz z wzrostem kultury, wiedzy, potrzeb i otwarciem granic ludzie poszukiwali coraz to nowszych roślin. Obecnie specjalizujemy się w przysłowiowej liściastej galanterii szkółkarskiej dla poszukiwaczy rzadkich gatunków i odmian. Proporcje produkcji krzewów iglastych do liściastych odwróciły się i obecnie 70 % wartości sprzedaży stanowią taksony liściaste. Jesteśmy znaczącym w Wielkopolsce producentem hortensji bukietowej Hydrangea paniculata. Mamy największą w Polsce produkcję fotergilli Fothergilla. Corocznie zaskakujemy Klientów nowymi odmianami, a także wyjątkowo rzadkimi gatunkami, np. w tegorocznej ofercie są to: Acer carpinifolium, Amorpha ouachitensis, Buxus sempervirens ‘Silver Beauty’, Comptonia peregrina, Cotinus coggygria ‘Kanari’, Euonymus alatus ‘Blade Runner’, Euonymus nanus var. turkestinacus, Hydrangea paniculata ‘Summer Snow’, Ligustrum ibota, Neillia thibetica, Rhus aromatica, Salix hokeriana, Stewartia pseudocamelia ‘Julia’.

Pomimo, że widzę pewne zagrożenia dla szkółkarstwa jako takiego: brak możliwości sukcesji firmy, biurokratyczne i administracyjne kłody pod nogi, schematyzowanie wszystkiego, brak zainteresowania młodych ludzi tą formą aktywności zawodowej i traktowanie zieleni jako odgradzania się od ludzi, powtarzające się susze; to uważam, że szkółkarstwo ma przed sobą wiele szans.

Patrzymy z optymizmem w przyszłość, a są tego różne powody. Po pierwsze mamy wielką ochotę na dalszą dendrologiczną przygodę wśród zieleni naszej szkółki. Cały czas nas to kręci! Po drugie pomimo, że ludzie mają coraz mniej czasu, przechodzą do wirtualnego życia to jednak zachowała się u nich tęsknota do natury, piękna i wyjątkowości. Po trzecie w Polsce rośnie kultura ogrodnicza, świadomość ekologiczna i nawet najmniejsze miejscowości przywiązują uwagę do tych spraw.

Przez te 25 lat zmieniło się w Polsce prawie wszystko. Staliśmy się częścią zachodniej cywilizacji z jej możliwościami, ale i wady tejże nas nie omijają. Szkółka nasza przetrwała i intensywnie działa. Dziesiątki tysięcy naszych krzewów zdobi ogródki, ogrody i parki w prawie całym kraju.

Życzymy wszystkim zdrowego życia, w pięknym otoczeniu roślin wśród interesujących ludzi.

Andrzej Kujawa  SZKÓŁKA BĄBLINSZKÓŁKA BĄBLIN

Adres szkółki:

Bąblin 16b
64-607 Kiszewo

Adres korespondencyjny:

ul. Graniczna 6
64-600 Oborniki

61 296-30-28
szkolka@bablin.pl