Krzewy liściaste na suche czasy.
Już od wielu lat mówiło się i nawet pisało w prasie i naukowych pismach o zagrożeniu stepowieniem niektórych regionów kraju, szczególnie Wielkopolski, Lubuskiego i środkowej Polski. Jednak jakoś zawsze przychodził rok tzw. przekropny, opady następowały i przyroda wracała do swego rytmu życiowo – wzrostowego. Jednak chyba w ostatniej dekadzie coś się zmieniło na gorsze, susze następują jedna po drugiej, rok po roku, a rośliny mają coraz trudniejsze warunki do normalnej wegetacji. Rzeczywiście brakuje deszczu, do tego mamy już wiele zim bez okrywy śnieżnej, z której natura czerpie najwięcej wilgoci transferującej stopniowo do gleby, następnie do wód gruntowych i głębiej. Zasoby wodne w przyrodzie się kurczą i maleją. Każda roślina, każdy krzew czy drzewo potrzebują niezbędne minimum słupka (mm) opadów rocznie do wydania kwiatów i owoców. Życie bez wody nie istnieje. Kondycja wielu roślin jest zagrożona, ozdobne krzewy w ogrodach ograniczają swój wzrost i zmieniają się z dorodnych na walczące o przetrwanie. Oczywiście pewnym rozwiązaniem jest nawadnianie i podlewanie ze studni czy ujęć wodociągowych. Jednak koszty tych źródeł są coraz większe i nie wiemy czy w przyszłości nie zostanie wydany zakaz podlewania ogrodów. W niektórych regionach dotkniętych klęska suszy już takie obostrzenia się wydaje, a wiadomo co to oznacza dla krzewów dotychczas regularnie podlewanych.
Jak zatem radzić sobie z suszą w ogrodzie, parku czy na rabacie miejskiej? Rozwiązaniem lub złagodzeniem problemu może być właściwy dobór gatunkowy czy odmianowy przy nowych nasadzeniach lub przebudowie ogrodu na bardziej odporny.
Mamy początek września, a to najlepsza pora do sadzenia wszelkich trwałych roślin. Książka pod tytułem „Krzewy liściaste na suche czasy” jest odpowiedzią i przewodnikiem jakie gatunki i odmiany są bardziej wytrzymałe i tolerancyjne na niedobory wody w środowisku. Wszyscy ci ogrodnicy, właściciele ogrodów przydomowych, wykonawcy zieleni czy inwestorzy, którzy planują stworzyć zieleń, rabatę czy ogród tolerujący niedobory wody, mają tu napisaną przystępnym językiem opowieść o roślinach, swego rodzaju przegląd i ciekawostki o krzewach zarówno tych bardziej popularnych, ale i tych zupełnie w Polsce nieznanych, a sprawdzonych i testowanych w warunkach suchego klimatu Wielkopolski. Sprawdzonych przez praktyków szkółkarskich. Nie jest to standardowy podręcznik i nie aspiruje do naukowego z całym szacunkiem dla dendrologii. Autor jest pasjonatem – szkółkarzem, dendrologiem i przyrodnikiem. Prowadzi swoją Szkółkę Bąblin od 28 lat na skraju Puszczy Noteckiej. Doświadczenie i ciekawość świata roślinnego to główne atuty tej lektury, do przeczytania której serdecznie zapraszam. Książkę jest wydana przez wydawnictwo Plantpress (www.plantpress.pl), gdzie można ją nabyć.
© by Andrzej Kujawa IX 2022
SZKÓŁKA BĄBLIN
Adres szkółki:
Bąblin 16b
64-607 Kiszewo
Adres korespondencyjny:
ul. Graniczna 6
64-600 Oborniki